15 Aralık 2015 Salı

Selçuk İnan Hakkında...

Hakkında yazılan çirkin şeyleri okudukça benim de içim acıyor. Tam tüketici bir toplumuz ve ünlüleri, özellikle futbolcuları hatalarında, zor anlarında harcamak için fırsat kolluyoruz ülke olarak resmen. Sosyal medya ve onunla yönlenen insanlar adeta kin kusma makinesi haline geldiler. Çünkü kimsenin fikri dahi yok olan bitenden, sadece anı yorumluyorlar veya yorumladıklarını sanıyorlar, çünkü daha çok sürü psikolojisi ile hareket ediyorlar. "Birisi Selçuk'a mı sövmüş? Ben de sövmeliyim!" diyor adamlar. Daha üç gün olmadı Tolga Zengin'e yapılan linç. şimdi Selçuk'a yapılıyor benzeri.

Yıllar önce Arda Turan genç bir yetenek olarak sahalardayken, "Paris Hilton yakışır sana" kafasındaki, tiksindiğim taraftar grubu, Arda zamanında sinema kapattığında Arda'ya linç kampanyası başlatmıştı. Nedir bu ünlüleri çekememe derdiniz? Hep bunlar anlık tepkiler verdiğiniz için ve geneli göremeyecek kadar düşük seviyede düşündüğünüz için oluyor.

Selçuk İnan daha iki ay önce İzlanda'ya son dakikada frikik golünü attığı zaman da yazmıştım benzer şeyleri. O zaman da yine medya Selçuk'un orasını burasını yalamak isteyenlerle doluydu. Şimdi oyun kuralları içerisinde, rezil bir takım içerisinde, gol atmayı geçtim, pozisyon üretmekten dahi aciz bir takım içerisinde ceza sahası çevresinden faul almak istediği için adamın sövülmedik yeri kalmamış. Faul almak futbolda yasak olan bir olay mı? Geçen hafta da yaptı aynı şeyi. hatta geçen hafta kazandığı bu frikikte vurduğu top rakip savunmacının koluna çarptı ama verilen bir penaltı yoktu.

Vefasız diye suçlanıyor, takımının gol atması için yay çevresinde faul almaya çalışan adam mı vefasız oluyor?
Takımın neredeyse tamamının rezil rüsva oynadığı maçta kendisinin maradona gibi 5 kişiyi dizip gol atması mı bekleniyor? Beyinleriniz nerede acaba? Maçta çok kez adam geçip boşa pas çıkarmışlığı var Selçuk'un Beşiktaş maçında, diğer maçlarda yaptığından çok daha fazla hatta, ancak devamı gelmiyor maç içerisinde çünkü takım rezil bir boyuta ulaşmış, hiçleri oynuyor. Futbolun bireysel değil de takım oyunu olduğunu bilmeyen insanlar da tek bir oyuncunun ardından atıp tutuyorlar. Sneijder'in gol dışındaki tek olumlu hareketi de Selçuk'tan farksızdı, o da al ver yaptı yana ve geriye, çünkü ileride top tutacak adam yok, bireysel oynayan bir Tasin var, kazmalıkta master yapmış bir Umut Bulut var, sağda ise yokları oynayan bir Podolski var. Bu durumda kaptanın takımı kurtarması bekleniyor. çok beklersiniz.

Maç sonunda hakemden dem vurmuş, en doğal hakkıdır, herkes eleştiri hakkına sahiptir. Hakemin iletişimi kötüydü demiş, maçı izleyenler belki dikkat etmişlerdir, Selçuk'un Mete Kalkavan'ı top oyundayken takip edip bir şeyler anlatmaya çalıştığını görmüşlerdir. ancak o pozisyonda selçuk bir sonuca varamadı, normalde hakemin iyi iletişim kurup tansiyonu düşürmesi gerekmektedir. Çünkü hakem rakip değildir. Her oyuncuya eşit seviyede yaklaşması gerekmektedir.

Selçuk çok efendi bir adamdır, bunun yanında da sahada en sakin kalan oyunculardan da biridir. Ama sonuçta herkes damarına basıldığında aşırı reaksiyon verebilir, bunu takımın en soğuk adamı Hakan Balta bile yapıyor zaman zaman. Muslera bile maç gerildiğinde sinirlenip ona buna bağırabiliyor. İnsanın doğasında var. Selçuk da Mersin İdman Yurdu maçında Tita'nın kendisinin damarına basması sonrası aşırı reaksiyon vermişti zamanında ama kartına itiraz etmeden efendi gibi ayrılmıştı sahadan. Galatasaray'ın kötü oynadığı maçta kaptanın sinirlerinin bozulabileceği akıllara neden gelmiyor? Belki böyle düşünmek istemiyorlar, empati yapmıyorlar, çünkü öteki türlüsü daha kolaya geliyor çoğunluk için...

Kendisi iyi oynadığında bir tarafını yalamak isteyip, kötü oynadığında ise eleştirmek yerine söven skor taraftarları da bir zahmet yazmasınlar, bayıyor. Zaten sürü gibi aynı şeyi yazıyorsunuz. Çeşitlilik kalmamış kocaman sosyal medyada. Özgün insanlar lazım maalesef buralara...2 yorum:

 1. Linç kültürümüze ilişkin başyazı niteliğinde bir post olmuş. Bu coğrafyadaki spor kültürü bu ne yazık ki. Genel olarak acımasız hatta daha da etkili olacaksa gaddarız. Futbol taraftar profili toplumun büyük bir kesiminin aynası aslında. Anlık yüceltmelerden, anlık nefretlerden hâz alıyor. Bir küçük güzel hareketin, bir milimetrik pasın, bir takım için uzun yıllara serpiştirilmiş bir aidiyetin falan keyfini yaşayanların sayısı o kadar az ki. Takımların altyapılarından çıkan futbolcularınsa hiçbir değerleri yok. Sabri'ye, Arda'ya ve zamanında Bülentlere, Mertlere yapılanlar ortada. Keyifsiz bir futbol ortamında harala gürele birkaç maç keyfi yaşayacağız diye uğraşıyoruz biz de. Selçuk'a yapılanlar da bunun bir parçası sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum için teşekkür ederim öncelikle. Maalesef nefret kültürü ile gelişiyor ülke insanı daha çocukluğundan itibaren. Nefret kültürünü çocukluğundan beri şırınga ile alan bu insanlar da toplumda yine kendileri gibi insanlarla karşılaşınca onlar da nefreti tadıyorlar, ama bu sefer karşı taraftan. İnsan içine karışmanın en kolay formülünü uyguluyorlar. Sürü psikolojisi de bu şekilde gelişiyor zaten. Ülke insanı diğer insanları analiz etmeden yüzeysel olarak bakıyor, "Ortak nefretimiz var, o zaman düşene bir tekme de ben atayım." diyor.

   Ama kimse öz eleştiri yapmıyor ki... Nefret kültürünün en kötü şeyi de, eleştiri sözcüğünün kötü anlama geldiğini zanneden bir toplum maalesef. Eleştirinin yapıcı olabileceği akıllarına gelmiyor maalesef.

   Nefret yayılıp tribüne kadar sıçrayınca da, olan o sahada oynayana oluyor...

   Sil