28 Mayıs 2013 Salı

Futbol'da Kız Tarafı


 

2001 yılıydı, bizim Jardel’in eşi vardı malum, biraz arıza, bir piyano satın almış sanki virtüöz, fazıl say ne kullanıyorsa onun aynısı. Sanki Paris Olimpia’da konser verecek. Pazar günü saat sabah 10 gibi koca piyanoyu dayamış firma kapıya. ne bilsinler, onları da ilgilendirmez zaten. Konser salonu sanki evi. Florya da kocaman bir villa ama sonunda ev. Kapısı bacası belli. Laz fıkrası gibi duvarı yıkacaklar piyanoyu öyle sokacaklar. Ama tabi kaç günlük iş, molozu, tozu toprağı cabası. Ev tabiki de kiralık, ev sahibinden izin al vs vs bi dünya iş.
Ayrıca ev büyük bir villa. İç kısmın ortası boş. Çift merdivenle yukarı çıkılıyor antre 50 m2 falan. Evi aydınlatmak için çatının ortası sera gibi kalın dış cephe cam.
Şimdi günümüze gelelim.
Sneijder’ın eşi piyanoyu almış kamyon kapıda.
Yapılacak 2 alternatif var. 
 1- Lütfü Arıboğan'ın asistanını ararsın. Pazar pazar kim bilir nerede "short weekend" yapıyordur, Şile? Ağva? Kartepe? Mevsim neyse artık kısmet, belki bir yerlerde brunchtadır, belki de "close runaway from city life" modunda Asos, Uludağ... Ki hakkıdır, profesyoneldir, çalışır, kazanır ve kendi hayatı vardır. Ailesi, sevgilisi, çocuğu, eşi vs. vs. Belki Galatasaraylı bile değildir. Neyse, ararsın, filanca hanım/bey durum böyle böyle iletirsin. Muhtemelen önce günün anlam ve önemini belirten bir cümle kurar ve Lütfi beyin mazeretini iletir işin yarına kalıp kalamayacağını sorar ve ilk gerilim başlar. Futbolcuda ve yoğunlukla eşinde. Futbolcu muhattabıyla konuşurken ana dillerinde eşinin de vıdı vıdı seviyesine göre sinirler daha da gerilir. En sonunda Lütfü beye durum iletilmek zorunda kalınır. Lütfü beyde asistanına, asitanının sözlerini 2 ye katlayarak tekrarlar. Asistan da, bende bunları söyledim ama onlarda bunları bunları söyledi diyerek Wesley ve Jolanthe çiftinin sözlerini 4 e katlayarak iletir. En sonun da birinin tatilini, planlarını, hayatını iptal ederek floryaya gitmesi ve işi çözmesi gerekir. İnşaat, dekorasyon işleri ile ilgili çalışılan firmalara bakılır, yetkililerine ulaşılmaya çalışılır ..... eternity .... Saat 4 de olabilir 6 da 8 de, yada hiç olmayabilir. 2 tarafta da vıdı vıdısı günler sürer. İş başkana bile uzanabilir. İmparator devreye girebilir vs. Sonu ne olacağı Allah-u Alem.

Gelelim 2. alternatife.
2- Abdürrahim Albayrak aranır. Yarım saatte Sneijderın evinde olur. (Zaten %90 Metin Oktaydadır), bir duvara bakar, bir çatıdaki cama. Cep telefonunu çıkarıp kendi şirketinde maaşlı çalıştırdığı becerikli birini arar, bizim cam işlerini yapan X’i ara yarım saatte gelsin, sonra Y’yi ara vinci kamyona yüklesin acil Sneijderın evinde olun 1 saatlik bir işimiz var der. Vinçle Piyano çatı camları sökülerek evin ortasındaki antreye konur. Bu işler yapılırken Yolanthe hanım evdeki yardımcısına piyanonun kurulacağı yeri tembihler, Abdürrahim abi de adamına işin başında durmasını acil bitirmesini. Wesley ve Jolanthe çiftini floryada güzel bir lokantaya götürür. Wesleyi öper koklar pohpohlar, yedirir içirir. 1,5 saat sonra eve dönerler, etrafta kimseler yoktur, kapı çalınır içeri girerler, Yolanthe hanım uçarak salona doğru yönelir ve tamda olması gereken köşede piyano tüm ihtişamıyla durmaktadır. Önce bir sevinç çığlığı ve hemen yeni piyanonon başına geçer. Bu arada Wesley Apo abiye hiç kimseye sarılmadığı içtenlikle sarılıp defalarca teşekkür eder. O akşam diğer takım arkadaşları aileleriyle davet edilir, güzel bir yemekle birlikte Yolanthe hanımın piyano marifetleri dinlenir. Gırgır şamata kahka dolu bir akşam geçirilir. 3 gün sonra Sneijder ve arkadaşları Juve’ye Arena da 3 tane çakarlar. 1 hafta sonra Sneijder Hollanda milli takım kampındadır. Arien Robben yanına yaklaşır. Galatasaray’dan teklif var Wesley ne dersin der, manyakmısın gel sana bişey anlatacam der. 10 gün sonra Abdürrahim Albayrak Robben’i havaalanından alır ve bambaşka bir macera yeniden başlar. 
15 tane yönetici var. 14’ü profosyonel olsun, bir de Abdürrahim Albayrak olsun. Ona bari dokunmasınlar.
Ha, çok profesyonellerse eğer "hodri meydan", 1 Abdürrahim Albayrak'ın yaptığını 1 sene de yaptırmak için profesyonellere kaç para harcatmak gerekir adam gibi analiz edip cevap versinler. Cebinden harcadıkları, kurulucak ekibin masraflar, harcalamaları ve tabii ki aynı memnuniyeti yaratacaklar.
Hadi bakalım hesaplasın biri.
Bu arada isimler cisimler kişiler kurumlar tamamen örnektir. Yıl 2001 olur, 2013 olur, 2025 olur farketmez...

                                                                                                                                   ●   Önder VARDİŞ 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder